Klouby a kosti: O důvod víc, proč přestat kouřit

Klouby a kosti: O důvod víc, proč přestat kouřit

 • Přemýšlíte už delší dobu, že skončíte s kouřením? Děláte dobře. Škodlivým zlozvykem totiž ubližujete nejen plicím, ale i kloubům a kostem. Zjistěte, jak se cigarety podepíší na zdraví pohybového aparátu.

  Jak cigarety škodí kloubům a kostem?

  Dlouhodobé kouření narušuje celkovou fyziologii těla a ohrožuje pohybový aparát, tedy kosti i klouby. Organismus se obtížněji vypořádává s jejich zraněními, která se zároveň pomaleji léčí.

  Kromě toho jsou klouby a kosti ochuzeny o potřebnou výživu. Čím je to způsobeno? Krev nedokáže navázat potřebné množství kyslíku v těle a zhoršuje se krevní oběh. Díky tomu se snižuje schopnost cév dopravit výživu až ke kostem a kloubům.

  Cigaretový kouř snižuje vstřebávání vápníku. Tento děj se podepíše na stavu pohybového aparátu. Dochází k řídnutí kostí, tedy osteoporóze. Člověku pak může stačit menší špatné našlápnutí a zlomenina je na světě.

  Řídnutí kostí jde ruku v ruce se zlomeninami.

  I sebemenší úraz může vyvolat zlomeninu

  Není tak lehké odhalit, v jaké míře způsobuje kouření osteoporózu. Lidé, kteří většinou touto nemocí trpí, se také nezdravě stravují, mají nedostatek pohybu nebo popíjí vyšší množství alkoholu. Všechny tyto faktory poté způsobují problémy s kostmi a osteoporózu. Svůj podíl na tom mají i hormony. Kosti postupně slábnou a řídnou.

  A jak osteoporóza vzniká? Nikotin a toxiny poškozují kostní buňky a cévy. Krev se obtížněji dostává až do kostí, které se ochuzují o kyslík a potřebné živiny.

  Hladiny hormonů, které ovlivňují tvorbu i odbourávání kostní hmoty, se mění nejen v závislosti na věku a pohlaví, ale také vlivem kouření:

  • s kouřením se zvyšuje hladina kortizolu, která se podílí na odbourávání kostní hmoty
  • s kouřením se snižuje hladina estrogenu, která podporuje tvorbu kostní hmoty

  Zajímavost: U kuřáků se až dvojnásobně zvyšuje riziko vzniku zlomenin. Kromě toho mají tendenci se opakovaně vyskytovat.

  Okénko zdraví: Čím déle kouříte, tím…

  • více roste riziko vzniku zlomenin v pozdějším věku
  • hůře se budou zlomeniny i veškerá zranění léčit
  • více narušíte zdravý vývoj kostí a kloubů
  • méně zásobujete kosti a klouby potřebnou výživou

  Přestaňte hned! Po 10 až 15 letech nekuřáctví snížíte rizika onemocnění na úroveň nekuřáka.

   

  Jak jste s kouřením přestali vy nebo lidé ve vašem okolí? Motivujte i ostatní čtenáře na našem Facebooku a udělejte krok navíc pro své zdraví.

  Čtěte další tipy pro zdravé klouby:

Sdílejte článek: