Jsou gumové bonbóny opravdu prospěšné pro klouby?

Jsou gumové bonbóny opravdu prospěšné pro klouby?

Mnoho z nás má už od dětství zafixované, že želatinové bonbóny jsou dobré na klouby. Obsahují přece kolagen, a ten je pro klouby důležitý. Je to opravdu tak?

Malá pozitiva, velká negativa

Gumové sladkosti opravdu obsahují kolagen. Aby však měla jejich konzumace na klouby nějaký pozitivní vliv, museli byste je jíst pravidelně ve velkých množstvích. To by ale mohlo vést k několika problémům.

Spolu s kolagenem byste navíc přijali i velké množství kalorií, které by při pravidelné konzumaci vedly k přibírání. A nadváha je jedním z hlavních faktorů, které mohou kloubům způsobit problémy.

Vysoký příjem cukru se může projevit i dalšími zdravotními komplikacemi. Od zvýšené kazivosti zubů až po cukrovku, která je spojená s celkově špatnými stravovacími návyky.

Gumoví medvídci navíc kromě cukru a zanedbatelného množství kolagenu neobsahují téměř žádné živiny. Takže je jejich konzumace z výživového hlediska v podstatě zbytečná.

Jíst či nejíst?

Dopřát si občas sladkou odměnu v podobě gumového medvídka vám určitě neublíží. Neměli byste se na ně ale spoléhat jako na zdroj výživy pro vaše klouby.

Pro zdravé lidi je obecně nejlepší pestrá a vyvážená strava. Dbejte na dostatečný příjem ovoce, zeleniny a kvalitních bílkovin. Klouby potřebují vitamíny a minerály, které vám pestré stravování poskytne. Extrémní diety a alternativní způsoby stravování nejsou vhodné.

Pokud se chcete ujistit, že kloubům dodáte všechny důležité látky, můžete sáhnout po kloubní výživě. Ta vám dodá přesně takovou kombinaci látek, kterou klouby potřebují.

Sdílejte článek: