Jak cukrovka ovlivňuje funkčnost a zdraví kloubů?

Jak cukrovka ovlivňuje funkčnost a zdraví kloubů?

Pokud člověk trpí cukrovkou, riziko onemocnění pohybového aparátu roste. Diabetes nejvíce zatěžuje dolní končetiny, ale ovlivňuje i další části těla. Podívejte se, jak cukrovka ohrožuje klouby, a jak situaci zlepšit svépomocí.

Cukrovkou trpí přibližně 7 % české populace

Cukrovka (neboli diabetes) je onemocnění, které se značí zvýšenou hladinou cukru v krvi. Rozeznáváme dva typy cukrovky:

  • Cukrovka 1. typu se objevuje u mladých pacientů nečekaně. Tělo neprodukuje dostatek inzulinu nebo ho úplně postrádá. Nejčastěji se tento typ cukrovky léčí podáváním inzulinu několikrát denně formou injekcí.
  • Cukrovka 2. typu se vyskytuje především u starších osob. Ke zvýšené hladině cukru v krvi dochází poruchou působení inzulinu v cílových tkáních (játra, svaly, tuková tkáň), ke které se později přidá i snížená sekrece inzulinu. Protože se vyskytuje hlavně u obézních, léčí se redukcí váhy a podáváním léků ke snížení hladiny glukózy v krvi. V pokročilé fázi se pacientovi dávkuje inzulin.

Jak vyšší hladina cukru poškozuje pohybový aparát?

Zvýšená hladina glukózy vyvolává změny pohybového ústrojí. Cukr v krvi se váže na bílkovinu, která tímto spojením mění své vlastnosti i strukturu a poškodí kolagen.

Organismus reaguje vyšší produkcí a ukládáním kolagenu, který se hůře odbourává. Pojivové tkáně neplní dostatečně svou funkci a kloubní pouzdro nabírá na svém objemu. Typicky se tento stav projeví omezenou pohyblivostí kloubů.

Zvýšená hladina cukru v krvi vede i k omezení pohyblivosti kloubů.

Které části pohybového aparátu nejvíc trpí?

Cukrovka nejvíce poškozuje klouby na nohou, rukou, ramenou, ale trpí i páteř. Prvotní příznaky se projevují zvýšenou bolestivostí a špatnou hybností kloubů.

Pacienti s diabetem se nejčastěji potýkají se syndromem karpálního tunelu, syndromem zmrzlého ramene, zhoršenou pohyblivostí kloubů a osteoartrózou. Pacienti s 2. typem cukrovky dokonce trpí artrózou častěji než ostatní lidé. Důvodem je dlouhodobé zvýšení cukru v krvi. Cukrovka zhoršuje projevy artrózy a nemoc urychluje.

Bolest a špatná pohyblivost kloubu – i to je následek cukrovky.

Předejděte bolestem kloubů a kostí

Léčbu cukrovky vždy stanoví diabetolog, ale existuje i pár užitečných rad, kterými si můžete ulevit od bolesti.

  • Snažte se dlouhodobě udržet hladinu krevního cukru v normě. Jezte potraviny speciálně vyrobené pro diabetiky a vyhněte se sladkostem a smaženým pokrmům.
  • Udržte si ideální tělesnou hmotnost. Bojujte se svou nadváhu a zbavte se kil navíc, kterým jsou denně vystaveny vaše klouby.
  • Pravidelně se hýbejte. Zaměřte se na cviky, které udrží pohyblivost kloubů a hlavně – cvičte pravidelně! Tušíte, kterými cviky nejméně zatížíte své klouby? Přečtěte si tipy v našem článku.
  • Vyživujte klouby, například i s pomocí doplňků stravy, které jsou vhodné i pro diabetiky. Jejich užívání vždy konzultujte se svým lékařem.

 

A jak cukrovka ovlivnila váš život? Podívejte se na další užitečné rady a tipy, jak udržet své klouby zdravé na našem Facebooku.

Čtěte další rady pro zdravé klouby:

Sdílejte článek: