ITBS: když si uženete běžecké koleno. Jak z toho ven?

ITBS: když si uženete běžecké koleno. Jak z toho ven?

Patříte k milovníkům dlouhých běžeckých tras? Pokud ano, je možné, že se potkáte i s bolestmi kolen. Co se stane, jestliže nerovnoměrně přetížíte jejich strukturu? Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak se úspěšně vypořádat se syndromem běžeckého kolene.

Syndrom běžeckého kolene postihuje začátečníky i profesionály

Pokud nerovnoměrně přetížíte kolenní kloub, dříve nebo později se dostaví bolestivé potíže. Tomuto stavu říkáme běžecké koleno neboli syndrom iliotibiálního traktu (ITBS).

Tento syndrom vyvolávají sporty, při kterých opakovaně krčíte kolenní klouby a vtáčíte koleno směrem dovnitř. Iliotibiální trakt postupuje po vnější straně stehna ke koleni a pokračuje vazivovým úponem na holenní kosti pod kolenem. Nadměrné tření o kostní výstupky v zúženém prostoru vyvolává bolest. Při opakované zátěži může vzniknout zánět z přetížení (ITBS).

Syndrom se často projevuje u začínajících běžců, ale čas od času se nevyhne ani zkušeným sportovcům. Nejčastěji se objevuje u žen, které mají větší tendenci vtáčet kolena dovnitř.

Bolest ohnutého kolene pod úhlem 45 stupňů signalizuje problém

Jak odhalit běžecké koleno? Vyzkoušejte si na sobě malý test a ohněte koleno do úhlu 45 stupňů. Jestliže na vnější straně kolene ucítíte bolest, nachází se v iliotibiálním traktu zánět nebo je přetížena struktura kolene. Podle jakých dalších příznaků běžecké koleno odhalíte?

  • Otok, pálení a pichlavá bolest na vnější straně kolene
  • Bolest kolene při běhání, která po doběhnutí z ničeho nic odezní

Pokud se vydáte další den běhat, bolest se opakovaně projeví, a to klidně až po půl hodině. Při klasické chůzi ji nepocítíte vůbec. Ovšem pokud mírně zatlačíte na postižené místo, bolest ucítíte.

Co dělat, pokud se syndrom běžeckého kolene objeví?

Dostavily se u vás tyto potíže? Zamezte jejich dalšímu rozvoji a řiďte se našimi radami.

  • Polevte v počtu uběhnutých kilometrů nebo si dejte na pár dní úplný oddych. Pokud bez pohybu nevydržíte, zaplavte si v bazénu.
  • Protáhněte svaly! Nezapomeňte si dát pořádnou dávku strečinku před během i po něm.
  • Udělejte pár kroků navíc a projděte se alespoň 500 metrů svižnou chůzí. Až poté se rozběhněte.
  • Vyhněte se betonovému povrchu.
  • Volte terén, při kterém budou obě nohy ve stejné úrovni.
  • Vyzkoušejte metodu samouvolňování s použitím masážního válce, díky kterému perfektně uvolníte přetažený sval i iliotibiální trakt.
  • Zkontrolujte svou sportovní obuv. Není z vnější strany sešlapaná? Že ano? Vydejte se do obchodu pro nové! Alespoň máte o důvod víc vyrazit na nákupy.
  • Při léčbě buďte trpěliví, doba regenerace trvá i několik měsíců.

Vyhněte se syndromu jednou provždy

Jak toho docílit? Protahujte se, posilněte sedací svaly a nedovolte, aby se kotník při běhu propadal směrem dovnitř.

Nepřeceňujte své síly a neklaďte si nárazově vysoké nároky. Objem tréninku zvyšujte každý měsíc přibližně o 10 %. Nezapomeňte procvičovat celé tělo a dopřejte mu vyváženou a pestrou potravu. Sáhnout můžete i po vhodných doplňcích stravy pro podporu kloubů. Udržíte tak své tělo zdravé a snadněji předejdete možným zraněním.

Tip: Pozorujete za okny padající kapky a blesky? Nenechte se počasím odradit! Uvolněte klouby s jednoduchými domácími cviky, které zvládnete bez jakýchkoliv pomůcek. Inspirujte se naším článkem a posilněte své tělo.

 

A co u běžeckého kolene pomohlo při léčbě vám? Podělte se s námi o názor do komentářů na našem Facebooku.

Sdílejte článek: