Co zapříčiňuje bolest kloubů během změny počasí?

Co zapříčiňuje bolest kloubů během změny počasí?

Na podzim střídá slunečnou oblohu chlad, déšť a vítr. Přicházející změnu počasí zaznamenají citliví lidé i jinak než při večerní předpovědi ve zprávách – bolestí kloubů. Víte, co je na vině? Odpověď najdete v dnešním článku.

Za vším hledejte tlak… barometrický tlak!

Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí. Náhlou změnu zdravotního stavu s nejvyšší pravděpodobností zaviňuje barometrický (neboli atmosférický) tlak. Říkáte si, jak tento tlak působí na vaše klouby?

Klouby každého člověka obklopují měkké a pružné tkáně. Zvýšený barometrický tlak tlačí na tyto tkáně a zabraňuje jejich „nafouknutí“. V případě, že se blíží změna počasí, barometrický tlak klesá a tkáně zvyšují svůj objem. Pacient tuto změnu pocítí bolestí kloubů.

lidé v dešti

Změny počasí pociťují na kloubech hlavně starší osoby.

Lidé s artritidou a revmatem nahrazují televizní rosničky

Nejvíce reagují na výkyvy počasí lidé s artritidou nebo revmatem. Mezi další příznaky patří podráždění, změny nálady, deprese, nespavost nebo úzkost. Můžou se ozvat i stará poranění (např. zlomené kosti nebo jizvy), u kterých jste si mysleli, že už jsou dávno zahojené.

Odborně se tato diagnóza nazývá meteosenzitivita, tedy reakce těla na změnu počasí nebo ročního období. Lidé s meteosenzitivitou se hůře vyrovnávají se změnami tlaku a počasím.

Tipy a rady ze světa kloubů: Víte, jaký je rozdíl mezi artrózou a artritidou? Rozeznejte od sebe snadno tato onemocnění díky našemu článku.

Zmírněte bolest dříve, než se umoudří počasí

Studená fronta se blíží a bolest kloubů neustále graduje? Ulevte si svépomocí s našimi radami:

  1. Neseďte na gauči, hýbejte se. Vezměte svého psa a zajděte si na procházku na čerstvý vzduch. Uvidíte, že vám to ve výsledku prospěje více než sezení u televize.
  2. Procvičte klouby. Ještě před tím, než vyrazíte ven, procvičte jemně hlavní bolavé klouby. Zlepšíte jejich hybnost a usnadníte si procházení.
  3. Udržujte klouby v teple. Zde platí pravidlo, že na bolest kloubů pomáhá teplo. Před vycházkou se pořádně oblečte, abyste udrželi správné tělesné mikroklima. Oblečte si termoprádlo a vsaďte na metodu vrstvení oblečení.
  4. Kdo maže, ten jede. Dopřejte si jemnou masáž bolestivých kloubů a promažte je bylinnými přípravky. Výborně funguje i tradiční Alpa.
  5. Doplňte kloubní výživu. Konzumujte potraviny, které kloubům prospívají – špenát, čerstvé ryby, brokolici nebo třeba telecí játra. Dostatečně pijte. Vitamín C, glukosamin a chondroitin můžete kloubům dodat i formou doplňků stravy.
  6. Konzultujte problém s lékařem. Pokud vám žádné metody nezabírají a bolest se stále stupňuje, poraďte se raději se svým lékařem. Po konzultaci vám může třeba krátkodobě navýšit dávku léků proti bolesti.
procházka se psem lesem

Před vycházkou nezapomeňte klouby procvičit.

A jak ovlivňuje počasí vás? Svěřte se nám do komentářů na našem Facebooku.

 

Inspirujte se i dalšími články a udržte své klouby zdravé:

Sdílejte článek: